HÜCRESEL HAFİF BETON:

HAFİF BETON NEDİR ?

Genel olarak hafif, kendi kendine yayılan, geniş uygulama alanları olan beton’dur. İçinde %75’e varan oranda hava kabarcıkları olan harç’tan yapılmış beton olarak tanımlanabilir. Belirli oranlarda çimentoyla foam’ın şantiye ortamında karıştırılmasından elde edilir. Hafif betonun 1Mpa dan 15Mpa ya kadar da basma dayanımı vardır.

350kg/m3  –  1600kg/m3 kuru yoğunluğu olan Hafif beton harcı gerektiğinde bir pompa yardımı ile kolayca uygulama alanına taşınabilir ve sıkıştırma, vibrasyon ya da düzeltme gerektirmez.

Su ve donma’ya karşı cok güçlü bir dayanımı vardır ve yüksek seviyede ses ve ısı izolasyonu sağlar. Çok yönlü kullanımlara sahip olup, maximum performansı minimum maliyet ile elde etmenizi sağlar.

Hafif beton sadece tek tip uygulanan bir malzeme değildir. Hafif beton yapı marketten alınan bir prefabrik ürün değildir, şantiyede imal edilen, seçilmiş bir karışımla uygulanan bir üründür.

Her ne kadar Hafif Beton olarak adlandırılsa da tam anlamıyla bir beton değildir. Aslında kimyasal eklenmiş çimento ve sudan oluşan harç, yada kimyasal eklenmiş çimento, kum ve sudan oluşan harçtır ve içinde topaklar yada kümelenmeler oluşmaz.

Hafif beton, geleneksel beton değildir ve aynı özelliklere sahip değildir. Hafif beton çok daha az ağırlığa ve yoğunluğa sahiptir ve aynı dayanımda değildir. Bu sebeple, her ne kadar ortak kullanım alanları olsa da, Hafif beton ile geleneksel beton genellikle farklı alanlarda kullanılırlar.

KULLANIM ALANLARI

Çatı Yalıtım Şapları

Hafif betonun yüksek ısı izolasyonu özellikleri olan, ideal bir çatı ve ara kat ısı yalıtımı malzemesi olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Düşük yoğunluklu olduğu için çatı ya da ara katlar üzerine aşırı yük bindirmez. Hem ısı yalıtımı sağlar, hem de pürüzsüz yüzey sağlayarak, (eğer var ise ) verilen eğimlere doğru sıvı akışını sağlar. Özellikle Orta Doğuda çatı ve arakat hafif beton uygulamaları oldukça fazla rastlanan uygulamalardır.

Duvarlar

Son zamanlarda güçlendirilmiş hafif beton ev ve apartmanların iç ve dış duvarlarının inşaatında kullanılmaktadır. Duvar betonlarını prefabrik hafif beton ile üretmek mümkün iken, kalıp kullanarak da iç ve dış mekan duvarları hafif beton ile dökülebilir.

Ara Katlar

Ara katların şaplarında veya yüzey yükseltme işlemlerinde de hafif beton kullanılabilir. Hem binaya yük getirmez hem de kat aralarının ısı yalıtımını yapar. Ancak son kat olarak ince bir şap yine geleneksel beton ile dökülmelidir.

          Yangın Önleme

Hafif beton yangına dayanımlı olduğu icin, tutuşmayı ve yangını önleyici engeller ve boşluklar oluşturmakta yardımcı olur.

Modern binaların altlarında bulunan kanalların veya geleneksel binaların tavan sıvalarının hafif beton harcı ile yapılması durumunda yangını engelleme özelliği vardır. Hafif beton harcını, çelik inşaat aksamının etrafına kalıp yardımı ile dökülerek, yangın koruyucu bir tabaka oluşturulabilir.

Dekoratif Paneller

Hafif betondan dökülmüş dekoratif paneller kullanılarak, mevcut binalara ek yük getirmeden görümü güzelleştirilebilir. Örneğin Çek Cumhuriyetinde bu tip paneller yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yollar, Otobanlar ve Köprüler

Çukur ve Hendek Tamiratları

1991 yılında İngiltere Hükümeti ‘’ Horne Report ‘’ adıyla yayınladığı kararında, yollarda yapılan boru döşeme veya tamiratları sonrası oluşan çukur ve hendeklerin tamiratında Hafif Beton kullanılmasını kanunlaştırdı. Bu tip hendek ve çukurların doldurulmasında geleneksel yol kum toprak gibi tanecikli dolgu maddelerinin kullanılmasıydı ancak bu tip kullanımlar, hem döşenen veya tamir edilen borulara zarar vermekte hem de bir süre sonra da yolun doldurulan kısmında çökmeler meydana getirmektedir. Bu karar sonrası İngiltere’de Hafif beton kullanılarak yapılan bu tip dolgularda herhangi bir çökme ve bozulma meydana gelmemiş ve herhangi bir düzeltici faaliyete gerek kalmamıştır. Hafif betonun bu tip uygulamalarda kullanılmasını diğer avantajları ise, hızlı uygulanabilmesi, oyuk ve çöküklere kolayca ulaşmasıdır ki böylece yüksek işçilik ve tekrar kazı yapmayı gerektirmez.

Yol ve Kaldırım Tabanları

Hafif beton düşük yoğunluklu ( 400kg/m3 ile 1600kg/m3 arasında ) olduğundan, yumuşak zeminde yapılacak olan yol ve kaldırımların gro-betonunun dökülmesinde kullanılabilir. Ağırlığı düşük olduğundan yumuşak zeminde batmaz ve üzerine yol ve kaldırımların yapılmasına müsaade eder. Londra’nın rıhtım bölgesi olan Canary Wharf bölgesinin bağlantı yolları hafif beton kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca Hollanda da temeli hafif beton ile inşa edilmiş olan birçok yol bulunmaktadır.

Faydasız Boşlukların Doldurulması

Hafif beton, mükemmel bir dolgu maddesidir. Çok akışkan olup, en ufak boşlukları dahi doldurur. Boşlukları doldururken, sadece yerçekimi ya da Standard beton pompaları kullanılır, bu da yüzeyde çok fazla çatlama olmadan işlemin bitirilmesi ve herhangi gizli bir boşluğun kalmamasını sağlar. Hafif beton döküldüğünde daralma veya çekme yapmaz, yanal olarak da büyük baskılar uygulamaz.

Faydasız boşlukları planlı ve acil olarak ikiye ayırabiliriz

Yollar, Otobanlar ve Köprüler

Planlı dolgular aşağıdaki gibidir.

–           Eski yer altı yakıt tankları. Bu tankların kazılarak çıkarılması ve taşınması gerekmektedir. Çıkarılmasa da yine doldurulması gerekmektedir. Bu tankların doldurulmasında yine geleneksel dolgu maddelerinin (kum, çakıl, toprak gibi) taşınarak boşluğun doldurulması gerekmektedir. Hafif beton ise, çok az miktarda çimento ve bol miktarda su ile hazırlanmış olduğundan yüksek miktarda hafriyata gerek kalmadan bu tip dolguları rahatlıkla kapatabilir.

–           Kullanılmayan, kanalizasyon, yer altı boruları, kanal ve tünellerin doldurulması. Bu tip dolguların geleneksel yollarla yapılması için tekrar kazılması ve dolgu yapabilecek hale getirilmesi gerekmektedir. Ancak hafif beton ile buna gerek olmaksızın, boru, kanal veya tünellerin bir ucundan dolum yaparak hızlı bir şekilde doldurma işlemi bitirilebilir.

–           Yüzme Havuzu, su depoları, sarnıçlar, maden ocakları gibi tekrar kazanılması gereken yüzeylerin doldurulması.

–           Gizli, normal dışı ve sonradan fark edilen ve tehdit oluşturabilecek, yer altı boşluklarının doldurulması

–           Eski yapılarda çökme tehlikesi oluşturan, oyuk, boşluk, kanal, mahzen gibi boşluklar.

–           Eski endüstri bölgelerinde terk edilmiş ve tehdit oluşturabilecek boşluklar.

Acil Dolgular Aşağıdaki Gibidir

Genel olarak acil dolgular, çökme belirtileri gösteren, yapı ve inşaatlarda veya yeni fark edilen ve üzerindeki yapı için risk yarattığı düşünülen boşluklara uygulananlardır. Hafif beton hem boşluğu doldurur hem de binaya destek verir.

Hafif beton hızlı ve güvenli olarak uygulandığı için acil durumlarda gereksiz zaman kaybını önler. Hafif beton, acil uygulamalarda kullanıldıktan sonra, rahatlıkla kalıcı bir temel olarak kullanılabilir. Ancak acil durum giderilip, dolgu yapılan yere başka bir uygulama yapılmasına karar verildiği taktirde ise, dökülmüş olan mevcut hafif beton gözenekli yapısından dolayı rahatlıkla kazılarak aktarılabilir.

Hafif beton bu amaçla İngiltere Heathrow havaalanında, yeni bir metro tüneli kazı çalışması sırasında meydana gelen çökmenin engellenmesinde kullanılmıştır. Toprağı stabilize etmek için 2 hafta içinde 12.000m3 hafif beton dökülmüştür.

Lublin Polonya’da, otoban inşaatı sırasında yağan yüksek miktarda yağmur, toprağın yoğunluğunu azaltarak, kayma meydana getirmiştir ve yol yıkılmadan, yolun altında 30metreden daha büyük bir çukur meydana gelmiştir. Geleneksel yollarla, ( yolun yerinden sökülmesi, doldurulması ve tekrar yolun yapılması ) tamiratın 3 hafta süreceği öngörülmüştür. Ancak hafif beton kullanılarak, bu tamirat 48 saatte sonuçlandırılmıştır. Ayrıca acil dolgu işleminin maliyeti de geleneksel metotlarla yapılacak olan uygulamanın onda birine (1/10) düşürülmüştür.

Zemin İşlemleri

Zemin Sağlamlaştırma

Boşluk doldurmada olduğu gibi, zemin sağlamlaştırma da acil ve planlı olarak ikiye ayrılır. Planlı zemin sağlamlaştırma uygulaması, yumuşak zemine yapılacak olan binaya temel olarak kullanılabilir. Öncelikle yumuşak toprak taşınarak yerine yumuşak topraktan daha düşük yoğunlukta hafif beton doldurulabilir. Daha sonra hafif betondan dökülen temelin üzerine planlanan yapının temeli oturtularak, toplam ağırlığın taşınmış olan yumuşak zemin ile aynı olması sağlanabilir.

Arazi Islahı ve Liman Dolgusu

Hafif betonun kullanıldığı bir başka alan da yer ıslahıdır. Hafif beton, Liman doldurmada, yumuşak çamur ve bataklı bölgelerde batmadığından dolayı, geleneksel dolgu yöntemlerine ( genellikle kum ve çakıl ) göre büyük avantaj sağlar. Bu durumda arazinin doldurularak ıslah edilmesi, aylarca hatta duruma göre yıllarca önce bitirilebilir.

AVANTAJLARI

İçindeki Sıvının Özelliğine Göre Avantajları

 • Yanıcı değildir.
 • Çok büyük ve çok küçük miktarlarda hızlı bir şekilde dökülebilir
 • Kolayca dökerek veya yatay ve düşey olarak uzun mesafelere pompalanarak uygulanabilir
 • Akışkan ve yayılgandır, boşlukların içine işler
 • Herhangi bir sıkıştırma ve yerleştirme yapmaya gerek yoktur.
 • Döküldükten sonra vibrasyona gerek yoktur.

Katı Durumdaki Hafif Betonun Avantajları

 • Yanıcı değildir.
 • Hafiftir, büyük oranda yük bindirmez
 • Mükemmel yük dağılımı özelliği vardır
 • Yanal yük baskısı yapmaz
 • Ses ve ısı yalıtım özellikleri vardır
 • Mükemmel yangın dayanım özelliği vardır
 • Nem emme kapasitesi düşüktür.
 • Donma ve çözülmeye karşı mükemmel dayanımı vardı

HAFİF BETON KATKI AJANI (KÖPÜK AJANI) SINIFLANDIRMASI

Sentetik Köpük Ajanı

 • Sabun ve Deterjan esaslı yüzey aktif maddelerdir.

Protein Esaslı Köpük

 • Büyük baş hayvanların (İnek – Domuz – Koyun) tırnak ,boynuz, Kan, Hayvansal Proteinlerin Hidrolize edilmesi ile oluşur.
 • Ağır ve yoğun bir kokuya sahiptir.

Enzim Bazlı Köpük Ajanı

Yapı Sektörü için Nano Teknoloji ile geliştirilmiş enzimli Anti Bakteriyel su bazlı proteinlerdir. Su ile karıştırılarak Köpük üretim Makinesi ile ince ve kararlı köpükler oluşturulur. Her koşulda beton harcı içerisinde dayanıklılık gösterir. Köpük bünyesindeki aktif proteinler ve enzimler sayesinde Beton Harcı içerisinde dayanıklıdır. Yüklendiği çimento katmanından ayrışmaz. Hareketli köpük tanesinin parçalanması durumunda parçacık yeni bir katman yüklenmesi yaparak sıralı dizilişler meydana getirir. Bu durum çimento harcı içinde daha çok ince gözenekler oluşur ısı ve ses yalıtımı mükemmel durum a gelir

EUROKİM Organik Enzim Bazlı Köpük Ajanı  (EUROŞAP’TA KULLANILAN AJAN)

NANO Teknoloji ile Geliştirilmiş Antibakteriyel, Enzim ve Aktif Protein esaslıdır. Organiktir Doğaya zarar vermez, geri dönüşümlüdür. İnsan sağlığına zararlı değildir. Doğal kokulu olması nedeni ile çalışan üzerinde stres yaratmaz

EUROKİM Organik Enzim Bazlı Köpük Ajanı

Renk                           : Siyah

Yoğun luk                   : 1,05 kg/Lt

Raf ömrü                    : 2 yıl

Köpük yoğunluğu     : 40-120 gr/lt

Muhteviyat                 : Protein –aktif enzim bazlı

Hafif beton

Yoğun luk                   : 350 kg/m3, – 1200 kg/m3

Isı iletkenlik (d:6 cm) : 0,065 – 1 w/mk

Yangın dayanımı      : DIN 4102 A sınıfı

Euroşap Uygulama Aşamaları

1. Aşama Kodlama

            * Uygulama öncesi zemin toz, kir ve inşaat molozlarından arındırılmalı ve süpürülmelidir.

            * Uygulama öncesi zemin yeteri kadar sulanarak gerekli nemlendirme sağlanmalıdır.

            * Uygulama zemini lazer kodlama veya yüzey ölçer gibi aletlerle terazi amacıyla ölçülendirilmelidir.

2. Aşama Uygulama

a- Çimento santralinden tedarik edilen özel karışım şerbet foam mikserine dökülür.

b- Foam mikserinde belirlenmiş oranlarda foam çimento şerbetine karıştırılır.

c- Elde edilen genleştirilmiş hafif beton karışımı pompaya sevk edilir.

ç-Önceden kodlanmış ve hazırlanmış alana pompa vesilesiyle hücresel hafif beton dökülür.

d- Hafif beton terazili mastar- çekpas- çekçek vb. yardımıyla uygulama alanına yayılır.

e- Mastar veya terazili mastar yardımıyla uygulama alanında terazilenir.

f- Kuruması için bırakılır.

NOT: Hücresel hafif beton hava şartları da dikkate alınarak bol miktarda sulanmalıdır.