SIKÇA SORULAN SORULAR:

BOR’LU YALITIM NEDİR, NASIL OLUŞUR?

BOR’LU YALITIM, GERİDÖNÜŞÜM YOLUYLA TOPLANAN KAĞITLARIN FABRİKA ORTAMINDA TİFTİKLENEREK LİFLENDİRİLMESİ VE SELÜLOZ YÜNÜ HALİNE GETİRİLMESİYLE ELDE EDİLİR. BU SELÜLOZ YÜNÜNE BELİRLİ ORANLARDA BOR BİLEŞİKLERİ EMDİRİLİR. DOLAYISIYLA BOR’LU YALITIM SELÜLOZ VE BOR BİLEŞİKLERİNDEN OLUŞAN ÇOK AMAÇLI BİR YALITIM ÜRÜNÜDÜR.

BORLU YALITIMIN İÇERİĞİ NEDİR?

BOR’LU YALITIM’UN % 81’İ SELÜLOZ, % 9.5 ‘İ BORİK ASİT, % 9.5’İ BORAK PENTA HİDRÜR’DÜR. FABRİKA ORTAMINDA TİFTİKLENEREK LİFLENDİRİLEN SELÜLOZDA 2 BÜYÜK SORUN OLUŞMAKTADIR. BİRİNCİSİ LİFLENDİRİLEN KAĞIT AŞIRI YANMA EĞİLİMİ KAZANIR BUNU ÖNLEMEK İÇİN %9.5 BORAKS PENTA HİDRÜR SELÜLOZA EMDİRİLİR. İKİNCİSİ SELÜLOZ SICAK YAPISINDAN DOLAYI MANTAR –BAKTERİ-HAŞERE VB. CANLILARIN YAŞAMASINA ÇOK MÜSAİT BİR ORTAM HALİNE GELİR. BUNU ÖNLEMEK İÇİNSE SELÜLOZA %9.5 ORANINDA BORİK ASİT EMDİRİLİR VE ÜRÜN ANTİBAKTERİYEL ÖZELLİK KAZANIR.

BOR’LU YALITIM’DAKİ BOR SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİL MİDİR?

KESİNLİKLE SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİLDİR ÇÜNKÜ: A- BOR’LU YALITIM’UN İÇERSİNDEKİ HAM “BOR MADENİ” DEĞİL BOR’UN İŞLENMİŞ BİLEŞİKLERİDİR. BUNU ŞÖYLE ÖRNEKLENDİREBİLİRİZ: “ YEMEK TUZU DA BİR KİMYASALDIR ; ANCAK İŞLENEREK ELDE EDİLDİĞİ İÇİN ZARAR VERMEZ.

BOR’LU YALITIM NASIL UYGULANIR?

FABRİKA ORTAMINDA LİFLENDİRİLEREK BOR BİLEŞİKLERİ EMDİRİLMİŞ BOR’LU YALITIM, PRESLENMİŞ 15 KG’LIK PAKETLER HALİNDE AMBALAJLANIR. İKİ PAKETİ 1 m3’TÜR. DOLAYISIYLA 1 m3 BOR’LU YALITIM 30 KG’DIR. PRESLENMİŞ BU PAKETLER CELLUMAK İSİMLİ ÖZEL MAKİNEDE SELÜLOZ YÜNÜ HALİNDE İŞLENİR. LİFLENDİRİLMİŞ BOR’LU YALITIM HORTUM VASITASIYLA UYGULAMA YERİNE PÜSKÜRTÜLÜR. UYGULAMA HORTUMU EN AZ 50 METREDİR. HORTUMUN UCUNDA BAŞLIK DENİLEN METAL APARAT VARDIR. BAŞLIĞIN ORTASINDAN LİFLENMİŞ SELÜLOZ YÜNÜ GELİRKEN; BAŞLIĞIN KENARLARINDAKİ 4 ADET MEMEDEN DE BOR’LU YALITIM’U YAPIŞTIRMAKTA KULLANILAN CAM SUYU ( CAMIN SIVI HALİ) (SODYUM SİLİKAT) AYNI ANDA GELİR VE BOR’LU YALITIM –CAMSUYU AYNI ANDA UYGULAMA YÜZEYİNE PÜSKÜRTÜLÜR. UYGULAMA ŞEKİLLERİ:
1- PÜSKÜRTME (TAVAN UYGULAMASI): UYGULANACAK YÜZEY; TAHTA ALTI -SHINGLE (ŞINGIL) ALTI- KİREMİT ALTI -SAC-ATERMİT-BETON VB TÜM YÜZEYLERİN ALT KISIMLARINA UYGULAMA HORTUMUNUN YUKARI DOĞRU TUTLARAK PÜSKÜRTÜLMESİDİR.

2- SERME( ZEMİN-TABAN UYGULAMASI): RABİS-BETON-ALÇIPAN-LAMBRİ TAVAN ÜSTÜNE KULLANILMAYAN ÇATILARIN BOŞ ZEMİNİNE PÜSKÜRTME USULÜNDE UYGULANIR. BU UYGULAMADA CAMSUYU MİKTARI TAVAN UYGULAMASINA GÖRE DAHA AZDIR.

3- DÖKME (ARAKAT UYGULAMASI): İKİ ALÇIPAN ARASINDAKİ BOŞLUKLARA VEYA BİTİŞİK NİZAM ÇİFT TUĞLA DUVARLARIN ARASINA CAMSUYU KULLANILMADAN BOR’LU YALITIM’UN LİFLENDİRİLMİŞ HALİNİN PÜSKÜRTÜLMESİDİR.

4- ŞIRINGALAMA( ENJEKSİYON UYGULAMASI):BİTİŞİK NİZAM KİREMİTLİ ÇATILARDA, ÇATININ ÜSTÜNDEN KREMİTLER KALDIRILARAK VE KİREMİT TAHTALARI SÖKÜLEREK IZGARALARIN ALTINA YAPILAN PÜSKÜRTME UYGULAMASIDIR.BU UYGULAMA AKABİNDE KİREMİT TAHTALARI VE KİREMİTLER TEKRAR YERİNE KOYULUR.

BOR’LU YALITIM NERELERDE UYGULANIR?

- BOR’LU YALITIM, BİR BİNANIN ÇATISINA-ÇATI TABANINA- DÖŞEME ALTLARINA-ARABÖLME DUVARLARA- DIŞ DUVARLARA- BİTİŞİK NİZAM DUVAR ARALARINA-DIŞ CEPHEYE(ARAKAT MALZEMESİ OLARAK)- BODRUM KATLARIN TAVANINA, SANAYİ TESİSLERİNİN ÇATI VE DUVARLARINA- HAYVAN ÇİFTLİKLERİNE-OTEL ARABÖLMELERİNE-PREFABRİK YAPILARA-ÇELİK KONSTRÜKSİYON YAPILARA-SES YALITIMI GEREKEN HER YERE(SİNEMA-KONFERANS SALONLARINA,EĞLENCE MEKANLARINA-DÜĞÜN SALONLARINA VB.) KISACA YALITIM GEREKEN HER YERE VE HER YÜZEYE UYGULANABİLİR.

BOR’LU YALITIM’UN AVANTAJLARI NELERDİR?

A- 60 YIL PERFORMANS ÖMRÜ VARDIR.

B- YANMAZ, ALEV TAŞIYICI ÖZELLİĞİ YOKTUR.(DIN 4102’ YE GÖRE B1 SINIFIDIR.)

C- HER TÜRLÜ YÜZEYE ( AHŞAP, SAC, TRAPEZ SAC, OSB, PVC VB.) UYGULANABİLİR.

D- 65 (DB) DESİBELE KADAR SESİ YUTAR. ( GÜRÜLTÜ, YANKILANMA VE ÇINLAMA DAHİL SESİ YUTAR.)

E- HAŞERELERİ( SİVRİSİNEK, HAMAMBÖCEĞİ, TAHTAKURUSU, AHŞAP KURDU VB.) ÖNLER

F- TAMAMEN DOĞALDIR. HİÇBİR KANSEROJEN MADDE İÇERMEZ.

G- 0.036 W/M K ISI İLETKENLİK DERECESİYLE YAZ SICAĞINDAN VE KIŞ SOĞUĞUNDAN KORUR.

H- UYGULANAN YÜZEYLERDE HER ALANI KAPLADIĞI İÇİN ISI VE SES KÖPRÜSÜ OLUŞTURMAZ. TAM BİR YALITIM SAĞLAR.

İ- KOKU YAPMAZ.

J- UYGULANAN YÜZEYDE PASLANMA YAPMAZ.

K- NEM, RUTUBET VE KÜFLENMEYİ ÖNLER.

L- FİZİKSEL YAPISI SAYESİNDE BİNALARIN NEFES ALMASINI SAĞLAR.

M- TEK İŞLEMLE PEK ÇOK YALITIM DEĞERİ KAZANDIRIR.( ISI-SES-YANGIN- NEM-RUTUBET YALITIMI) (EKONOMİKTİR.)

N- ÜRÜNÜMÜZ TSEK BELGELİDİR.

BOR’LU YALITIM’UN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

A- BOR’LU YALITIM DOĞRUDAN BİR SU YALITIM MALZEMESİ DEĞİLDİR.

B- BOR’LU YALITIM’UN SERME TİPİ UYGULAMALARINDA ÜZERİNDE GEZİLMEZ.

C- BOR’LU YALITIM’UN UYGULANDIKTAN SONRAKİ GÖRÜNTÜSÜ ÖBEK ÖBEK KABARIKLIKLAR ( BOMBELİ GÖRÜNÜM ) ŞEKLİNDEDİR.

D- ÇATI UYGULAMALARINDA EĞER ÇATIDA DAMLAMA ŞEKLİNDE VEYA HERHANGİ BİR NİTELİKTE SU KAÇAĞI OLURSA UYGULANAN BOR’LU YALITIM LOKAL (BÖLGESEL) OLARAK DÜŞEBİLİR.

E- BOR’LU YALITIM TAVAN TİPİ PÜSKÜRTME UYGULAMALARINDA % 10 KADAR FİRE OLARAK DÖKÜLÜR. YANİ ATILAN HER MALZEME UYGULAMA YÜZEYİNE YAPIŞMAZ.

F- BOR’LU YALITIM PÜSKÜRTÜLEREK UYGULANDIĞI İÇİN UYGULAMA ESNASINDA TOZLANMA YAPAR.

G- BOR’LU YALITIM’UN UYGULANDIĞI YERDE KARGA, KUŞ, FARE VB. HAYVANLAR BARINAMAZ –YAŞAYAMAZ ; ANCAK BOR’LU YALITIM’UN ÜZERİNDE GEZEBİLİRLER.

H- SHINGLE(ŞINGIL) ÇATILARDA UYGULANACAK OLAN BOR’LU YALITIM TERMOS GİBİ HAVAYI HAPSETTİĞİNDEN YAZIN SICAK HAVALARDA AŞIRI ISINMA HİSSEDİLİR. BUNUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN BU TİP ÇATILARDA BOR’LU YALITIM UYGULAMA KALINLIĞI EN AZ 8CM OLMALI VE ÇATIDA KESİNLİKLE HAVALANDIRMA DELİKLERİ AÇILMALIDIR.

İ- BOR’LU YALITIM BİR ÇATININ HEM TAVANINA HEM DE ZEMİNİNE AYNI ANDA UYGULANMAMALIDIR. ÇÜNKÜ ÇATI İÇİNDEKİ HAVAYI VE BOR’LU YALITIM UYGULANIRKEN OLUŞAN HAVAYI ÇATIDA HAPSEDER. ZAMANLA BU ISI AŞIRI NEME SEBEBİYET VERİR. VE YAZIN ISI YALITIMI PERFORMANSI DÜŞER. BU SEBEPLE BU TİP UYGULAMALAR TEKLİ YANİ YA ÇTININ TAVANINA YA DA ÇATININ ZEMİNİNE YAPILMALIDIR.

HATIRLATMA: BU TİP BİR UYGULAMA YAPILACAKSA ÇATININ TAVANINA KARARTMA DEDİĞİMİZ USULDE 1 cm’Yİ GEÇMEYECEK ŞEKİLDE UYGULAMA YAPILMALI ESAS UYGULAMA ÇATININ ZEMİNİNE YAPILMALIDIR.

BOR’LU YALITIM’UN DİĞER YALITIM ÜRÜNLERİNE ( CAMYÜNÜ, TAŞYÜNÜ, POLİÜRETAN, STRAFOR VB.) GÖRE ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR?

1- BOR’LU YALITIM HİÇBİR KİMYASAL İÇERMEDİĞİ İÇİN ZAMANLA PERFORMANSI DÜŞMEZ, KOKU YAPMAZ, NEM VE RUTUBETE MARUZ KALDIĞINDA BOZULMAZ, ÇÜRÜMEZ.

- DİĞER YALITIM ÜRÜNLERİ ALDEHİT KİMYASALLA FIRINLANARAK ÜRETİLDİĞİ İÇİN TUTUCU OLARAK KULLANILAN ALDEHİT HAVAYLA TEMAS EDEREK ZAMANLA UÇAR YANİ MALZEMENİN YALITIM DEĞERİ DÜŞER POSASI KALIR. AYRICA BU TÜRDEN MALZEMELER NEM VE RUTUBETE MARUZ KALDIĞINDA BOZULUR, ÇÜRÜR, KOKAR, DAĞILIR.

2- BOR’LU YALITIM PÜSKÜRTME YÖNTEMİYLE UYGULANDIĞI İÇİN YALITIM GEREKEN HER YERE RAHATLIKLA UYGULANIR VE ISI KÖPRÜSÜ OLUŞTURMAZ.

- DİĞER ÜRÜNLER DÜBEL VEYA ELLE, UYGULAMA YÜZEYİNE PARÇA PARÇA UYGULANDIĞI İÇİN ISI KÖPRÜSÜ OLUŞUR. OLUŞAN BU ISI KÖPRÜSÜ DE YALITIM DEĞERİNİ DÜŞÜRÜR.

3- BOR’LU YALITIM İÇİNDEKİ BOR BİLEŞİĞİ SAYESİNDE YANGIN GECİKTİRİCİ ALEV TAŞIMAZ BİR MALZEMEDİR.800 DERECE ALEVE MARUZ KALDIĞINDA 30 DK. KADAR DAYANIMI VARDIR. AYRICA BOĞUCU VE ZEHİRLİ GAZ DUMAN SALMAZ.
- DİĞER ÜRÜNLER EN UFAK BİR ALEVE MARUZ KALDIĞINDA YANAR-TUTUŞUR-DAMLAR-BOĞUCU GAZ-DUMAN-ZEHİRLİ GAZ ÇIKARIRLAR. BU ÜRÜNLERİN İÇERSİNDE TAŞ YÜNÜ DİĞERLERİNDEN DAHA İYİDİR. ÇÜNKÜ CAMYÜNÜ-STRAFOR- POLİÜRETAN YANARKEN TAŞYÜNÜ ALEVİ GÖRDÜĞÜNDE ERİR. ALEV İLERLETMEZ.

HATIRLATMA: BOR’LU YALITIM YANGIN İÇİN B1 SINIFINDADIR. TAŞYÜNÜ A SINIFIDIR BU BELGEYE GÖRE TAŞYÜNÜ DAHA KALİTELİ YANGIN YALITIMI YAPAR ;  ANCAK GERÇEKTE DURUM FARKLIDIR. TAŞYÜNÜNÜN HAMMADDESİ TAŞ OLDUĞU İÇİN A SINIFIDIR. ALEVİ GÖRÜNCE ERİR. BOR’LU YALITIM’UN HAMMDDESİ KAĞIT OLDUĞU İÇİN B1 SINIFIDIR. HALBUKİ BOR’LU YALITIM ALEV TAŞIMAZ. ERİMEZ.ALEV TAŞIYICI DEĞİLDİR.

 • BOR’LU YALITIM TEK ÜRÜN OLMASINA RAĞMEN ISI-SES-YANGIN-NEM VE RUTUBET YALITIMINI AYNI ANDA YAPAR.
 • DİĞER ÜRÜNLERİN HERBİRİ BİR YALITIM DEĞERİ İÇİN YAPILIR. MESELA CAM YÜNÜNÜN ISI YALITIMI İÇİN YAPILMASI GİBİ.
 • BOR’LU YALITIM UYGULANDIĞI YÜZEYİN DE ÖMRÜNÜ KENDİ ÖMRÜ KADAR (60 YIL PERFORMANS ÖMRÜ) UZATIR.UYGULANDIĞI YÜZEYİ PASTAN-NEMDEN-HAŞERE VE BÖCEKLERDEN KORUR.
 • DİĞER ÜRÜNLERİN KENDİ YAPILARI ZAMANLA BOZULDUĞU İÇİN UYGULANDIĞI YÜZEYLERİ KORUMA GİBİ BİR VASFI YOKTUR.
 • BOR’LU YALITIM DOĞAL BİR ÜRÜN OLDUĞU VE HİÇBİR KİMYASAL BİLEŞİK BARINDIRMADIĞI İÇİN ÖMRÜ VE PERFORMANSI ZAMANLA AZALMAZ, DÜŞMEZ.
 • DİĞER ÜRÜNLER KİMYASAL BİLEŞİKLERLE ÜRETİLDİĞİ İÇİN ÖMRÜ VE PERFORMANSI SINIRLIDIR.YALITIM DEĞERİ GİTTİKÇE AZALIR.

1m3 BOR’LU YALITIM KAÇ m2 YER YAPAR?

BOR’LU YALITIM UYGULANMA ŞEKLİNE VE UYGULANMA KALINLIĞINA GÖRE YER KAPLAR
A- PÜSKÜRTME UYGULAMASI
- 3 CM KALINLIKTA PÜSKÜRTME 18 m2
- 4 CM KALINLIKTA PÜSKÜRTME 16 m2
- 5 CM KALINLIKTA PÜSKÜRME 12 m2
- 6 CM KALINLIKTA PÜSKÜRTME 11 m2
- 7 CM KALINLIKTA PÜSKÜRTME 10 m2
- 8 CM KALINLIKTA PÜSKÜRTME 9 m2
- 9 CM KALINLIKTA PÜSKÜRTME 8 m2
- 10 CM KALINLIKTA PÜSKÜRTME 6 m2

HATIRLATMA: PÜSKÜRTÜLEN BOR’LU YALITIM ‘UN TAMAMI YÜZEYE YAPIŞMAZ DÖKÜNTÜLER OLUR. BU SEBEPLE BOR’LU YALITIM’UN PÜSKÜRTME UYGULAMALARINDA % 15 GİBİ  BİR FİRESİ OLUR. AYRICA BOR’LU YALITIM CAMSUYUYLA BİRLİKTE YAPIŞTIRILDIĞI İÇİN HACMİ DARALIR VE 1 m3 BOR’LU YALITIM DAHA AZ YER KAPLAR.

 • SERME UYGULAMASI
 • 5 CM KALINLIKTA SERME 20 m2
 • 6 CM KALINLIKTA SERME 17 m2
 • 7 CM KALINLIKTA SERME 15 m2
 • 8 CM KALINLIKTA SERME 13 m2
 • 9 CM KALINLIKTA SERME 11 m2
 • 10 CM KALINLIKTA SERME 10 m2

HATIRLATMA: SERME UYGULAMALARINDA EN AZ KALINLIK 5cm OLMALIDIR.

 • DÖKME UYGULAMASI
 • 5 CM KALINLIKTA SERME 18 m2
 • 6 CM KALINLIKTA SERME 16 m2
 • 7 CM KALINLIKTA SERME 14 m2
 • 8 CM KALINLIKTA SERME 12m2
 • 9 CM KALINLIKTA SERME 10 m2
 • 10 CM KALINLIKTA SERME 9 m2

HATIRLATMA:DÖKME UYGULAMASINDA ÜRÜN UYGULAMASI SIKIŞTIRILARAK UYGULANDIĞI İÇİN SERME UYGULAMASINA GÖRE DAHA AZ YER KAPLAR.

 • ŞIRINGALAMA UYGULAMASI
 • 10 CM KALINLIKTA SERME 10 m2

HATIRLATMA:ŞIRINGALAMA UYGULAMASI KİREMİT ALTINA YAPILDIĞI İÇİN UYGULAMA ALANINI GÖRME İMKANI YOKTUR. KALASLARIN YÜKSEKLİĞİ BAZ ALINIR BU DA 10 cm‘DİR.BOR’LU YALITIM’UN ŞIRINGALAMA UYGULAMASINDA SERME UYGULAMASINDAKİ 10 cm’LİK UYGULAMA ÖLÇÜSÜ BAZ ALINIR.